Wentylacja AERECO

Nawiewniki okienne umożliwiają dopływ powietrza do pomieszczeń mieszkalnych. Nawet przy szczelnie zamkniętym oknie dostarczane jest świeże powietrze niezbędne do zapewnienia skutecznej wentylacji. Standardowy zestaw składa się z części wewnętrznej (nawiewnika), który reguluje ilość dostarczanego powietrza oraz z części zewnętrznej (okapu), który chroni przed deszczem i owadami. Dodatkowo można zastosować specjalne łączniki i okapy akustyczne, które chronią przed hałasem zewnętrznym.

Nawiewniki higrosterowane

Sterowane automatycznie, ilość dostarczanego powietrza zależy od wilgotności względnej panującej w pomieszczeniu. Im wyższa wilgotność, tym większy napływ powietrza. W zależności od pory dnia i od sposobu użytkowania pomieszczeń, zmienia się ilość dopływającego powietrza (np. w nocy jest większy nawiew do sypialni, w ciągu dnia do pokoju dziennego). Czujnikiem sterującym jest wiązka taśm wykonana z poliamidu. Istnieje możliwość zamknięcia przysłony ograniczając przepływ powietrza do minimum.

nawiewnik higrosterowany EMM

nawiewnik higrosterowany EHA


Nawiewniki ciśnieniowe – samoregulujące

Ilość dostarczanego powietrza zależy od różnicy ciśnień na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Dzieje się tak do poziomu różnicy ciśnień, przy którym wydajność nawiewnika osiąga wartość maksymalną. Przy dalszym wzroście skrzydełka odchylają się ograniczając ilość doprowadzanego powietrza. Taka sytuacja może być spowodowana, np. podmuchem wiatru. Użytkownik ma możliwość zamknięcia przysłony ograniczając przepływ powietrza do minimum.

nawiewnik ciśnieniowy 2MO

nawiewnik ciśnieniowy AMO
nawiewnik ciśnieniowy AMO

nawiewnik ciśnieniowy AMU
nawiewnik ciśnieniowy AMU

nawiewnik ciśnieniowy AMA
nawiewnik ciśnieniowy AMA


Nawiewniki sterowane ręcznie

Użytkownik sam reguluje ilość dostarczanego powietrza przez otwarcie/zamknięcie przesłony.

Warto pamiętać, że brak skutecznej wentylacji pomieszczeń to:

  • wykroplenie pary wodnej na powierzchni szyb;
  • wilgoć w pomieszczeniach, a w efekcie powstanie się pleśni i grzyba;
  • złe samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu. Zmniejszona wymiana powietrza może powodować bóle głowy, choroby górnych dróg oddechowych, uczulenia, itp.
  • pojawienie się nieprzyjemnego zapachu, najczęściej po długiej nieobecności użytkowników;
  • kondensacja toksycznych zanieczyszczeń emitowanych przez meble i materiały wykończeniowe;
  • niedobór powietrza potrzebnego do spalania paliwa w piecach gazowych, kominkach, itp.